Спортивная карьера

Сергея
Климова

Команды

Гонки и победы

13
12
10
09
08
07
06
05
04
03
02
01
00
99
98

89 in Trofeo Platja de Muro

124 in Dnedaagse van West – Vlaanderen

16 in Classic Loire Atlantique 

49 in GP Cholet – Pays De Loire 

161 in Scheldeprijs

82 in GP Pino Cerami

72 in Klasika Primavera de Amorebieta

72 in Brabante Pijl

68 in General Classification, Vuelta a Castilla y Leon

74 in General Classification, Giro del Trentino

27 in GP Industria & Artigianato Larciano 

7 in Giro di Toscana

40 in in Rund um den Finanzplatz Eschborn – Frankfurt

10 in Prologue I.T.T., Five rings of Moscow

Winner in stage 3 Five rings of Moscow

Bronze in General Classification Five rings of Moscow 

 

62 in General Classification, Volta ao Algarve 

3 in stage 7, Tour de Langkawi, Kuantan

26 in General Classification, Tour de Langkawi

45 in Limburg Classic

137 in Scheldeprijs

61 in GP Pino Cerami

96 in GP de Denain Porte du Hainaut

7 in Giro di Toscana

20 in Rund um den Finanzplatz Eschborn – Frankfurt 

15 in stage 3, Circuit de Lorraine, Pompey – Neufcheteau

18 in stage 4, Circuit de Lorraine, Briey – Metz

27 in General Classification, Circuit de Lorraine

19 in stage 4, Ronde van Belgin/Tour de Belgique, Turnhout – Arendonk, I.T.T.

43 in General Classification, Ronde van Belgin/Tour de Belgique

57 in GP Kanton Aargau – Gippingen

51 in General Classification, Ster ZLM Tour

Winner in stage 13, Friendship People North-Caucasus Stage Race, Maikop, Russia

17 in National Championships Russia, I.T.T.

77 in Paris – Correze 

96 in General Classification, USA Pro Cycling Challenge – Tour of Colorado 

108 in Memorial Rik Van Steenbergen

78 in GP Impanis – Van Petegem

 

76 in stage 1, Tour Down Under, Clare – Tanunda 

60 in stage 2, Tour Down Under, Gawler – Hahndorf

39 in stage 3, Tour Down Under, Unley – Stirling 

65 in stage 4, Tour Down Under, Norwood – Goolwa

45 in stage 5, Tour Down Under, Snapper Point – Willunga 

64 in stage 6, Tour Down Under, Adelaide – Adelaide

26 in General Classification, Tour Down Under

8 in stage 3, Giro di Sardegna, Oristano

5 in stage 4, Giro di Sardegna, Iglesias 

41 in General Classification, Giro di Sardegna

24 in Classica Sarda 

52 in Giro del Friuli 

95 in stage 1, Tirreno-Adriatico, Livorno – Rosignano Solvay 

80 in stage 2, Tirreno-Adriatico, Montecatini  Terme - Montecatini  Terme

55 in stage 3, Tirreno-Adriatico, San Miniato – Monsummano Terme 

46 in stage 4, Tirreno-Adriatico, San Gemini – Chieti 

93 in stage 5, Tirreno-Adriatico, Chieti – Colmurano

17 in stage 6, Tirreno-Adriatico, Montecosaro – Macerata 

32 in stage 7, Tirreno-Adriatico, Civitanova Marche – San Benedetto 

57 in General Classification, Tirreno-Adriatico,

61 in GP Miguel Indurain

104 in stage 1, Vuelta al Pais Vasco, Zierbena – Zierbena

79 in stage 2, Vuelta al Pais Vasco, Zierbena – Viana

80  in stage 3, Vuelta al Pais Vasco, Viana – Amurrio

91 in stage 4, Vuelta al Pais Vasco, Murgia Zuia – Eibar (Arrate)

55 in stage 5, Vuelta al Pais Vasco, Eibar – Orio 

79 in stage 6, Vuelta al Pais Vasco, Orio – Orio, I.T.T.

77 in General Classification, Vuelta al Pais Vasco

93 in Klasika Primavera Amorebieta

92 in Amstel Gold Race 

123 in Fleche Wallonne

110 in Liege-Bastogne-Liege

105 in stage 1, Giro d’Italia, Amsterdam (Ned), I.T.T.

45 in stage 2, Giro d’Italia, Amsterdam (Ned) – Utrecht (Ned)

73 in stage 3, Giro d’Italia, Amsterdam (Ned) – Middelburg (Ned)

74 in stage 5, Giro d’Italia, Novara – Novi Ligure

102 in stage 6, Giro d’Italia, Fidenza – Marina di Carrara

88 in stage 7, Giro d’Italia, Carrara - Montalcino

80 in stage 8, Giro d’Italia, Chianciano Terme – Monte Terminillo 

111 in stage 9, Giro d’Italia, Frosinone – Cava de’ Tirreni

82 in stage 10, Giro d’Italia, Avellino – Bitonto 

101 in stage 11, Giro d’Italia, Lucera – L’Aquila

54 in stage 12, Giro d’Italia, Citta Sant’Angelo – Porto Recanati

9 in stage 13, Giro d’Italia, Porto Recanati – Cesenatico

145 in stage 14, Giro d’Italia, Ferrara – Asolo 

95 in stage 15, Giro d’Italia, Mestre – Monte Zoncolan

148 in stage 16, Giro d’Italia, San Vigilio di Marebbe – Plan de Corones, I.T.T.

120 in stage 17, Giro d’Italia, Brunico – Pejo Terme  

64 in stage 18, Giro d’Italia, Levico Terme – Brescia 

117 in stage 19, Giro d’Italia, Brescia – Aprica   

85 in stage 20, Giro d’Italia, Bormio – Passo Tonale 

94 in stage 21, Giro d’Italia, Verona, I.T.T.

94 in General Classification, Giro d’Italia

76 in Points Classification, Giro d’Italia

4 in stage 1, Brixia Tour, T.T.T.

28 in General Classification, Brixia Tour

Winner in stage 3, Vuelta Ciclista a Burgos, Melgar de Fernamental (+ Giampaolo Caruso, Vladimir Karpets, Filippo Pozzato, Alexander Botcharov, Joan Horrach Rippoll, Luca Mazzanti)

49 in General Classification, Vuelta Ciclista a Burgos

34 in General Classification, Tour du Limousin

15 in GP Quest France – Plouay

40 in GP Jef Scherens – Rondom Leuven

139 in Memorial Rik Van Steenbergen

129 in Paris – Bruxelles

90 in GP de Fourmies

58 in Kampioenschap van Vlaanderen – Koolskamp

80 in GP d’Isbergues -  Pas de Calais 

95 in stage 1, Tour Down Under, Norwood – Mawson Lakes 

68 in stage 2, Tour Down Under, Hahndorf – Stirling

101 in stage 3, Tour Down Under, Unley – Victor Harbor 

104 in stage 4, Tour Down Under, Burnside Village – Angaston

64 in stage 5, Tour Down Under, Snapper Point – Willunga 

101 in stage 6, Tour Down Under, Adelaide Circuit 

69 in General Classification, Tour Down Under

15 in Mauntains Classification, Tour Down Under

148 in Trofeo Mallorca 

131 in Trofeo Cala Millor 

39 in Trofeo Inca

66 in Trofeo Bunyola 

76 in Trofeo Calvia 

31 in Trofeo Laigueglia

39 in Monte Paschi Eroica

69 in stage 1, Tirreno-Adriatico, Cecina – Capannori 

88 in stage 2, Tirreno-Adriatico, Volterra – Marina di Carrara 

69 in stage 3, Tirreno-Adriatico, Fucecchio – Sante Croce sull’Arno

54 in stage 4, Tirreno-Adriatico, Assisi – Montelupone 

52 in stage 5, Tirreno-Adriatico, Loreto – Macerata, I.T.T.

48 in stage 6, Tirreno-Adriatico, Civitanova Marche – Camerino 

112 in stage 7, Tirreno-Adriatico, San Benedetto del Tronto - San Benedetto del Tronto

43 in General Classification, Tirreno-Adriatico

76 in Milano-Sanremo

63 in General Classification, Settimana Coppi e Bartali

The second place in stage 1, Settimana Ciclistica Lombarda, T.T.T.

52 in General Classification, Settimana Ciclistica Lombarda

90 in Amstel Gold Race

78 in Fleche Wallonne

113 in Liege-Bastogne-Liege 

103 in stage 2, Giro d’Italia, Jesolo – Trieste 

71 in stage 3, Giro d’Italia, Grado – Valdobbiadene

144 in stage 4, Giro d’Italia, Padova – San Martino di Castrozza 

106 in stage 5, Giro d’Italia, San Martino di Castrozza – Alpe di Siusi

135 in stage 6, Giro d’Italia, Bressanone – Mayrhofen (Aut.)

152 in stage 7, Giro d’Italia, Innsbruck (Aut.) – Chiavenna

129 in stage 8, Giro d’Italia, Morbegno – Bergamo

44 in stage 9, Giro d’Italia, Milano

158 in stage 10, Giro d’Italia, Cuneo – Pinerolo

151 in stage 11, Giro d’Italia, Torino – Arenzano 

158 in stage 12, Giro d’Italia, Sestri Levante – Riomaggiore, I.T.T.

145 in stage 13, Giro d’Italia, Lido di Camaiore – Firenze 

133 in stage 14, Giro d’Italia, Campi Bisenzio – Bologna/San Luca 

136 in stage 15, Giro d’Italia, Forli – Faenza 

79 in stage 16, Giro d’Italia, Pergola – Monta Petrano

111 in stage 17, Giro d’Italia, Chieti – Blockhaus

120 in stage 18, Giro d’Italia, Sulmona – Benevento 

107 in stage 19, Giro d’Italia, Avellino – Vesuvio 

47 in stage 20, Giro d’Italia, Napoli – Anagni

114 in stage 21, Giro d’Italia, Roma – Roma, I.T.T.

135 in General Classification, Giro d’Italia

87 in Points Classification, Giro d’Italia

128 in stage 1, Tour de Suisse, Mauren – Ruggel, I.T.T.

130 in stage 2, Tour de Suisse, Davos – Davos

116 in stage 3, Tour de Suisse, Davos – Lumino 

131 in stage 4, Tour de Suisse, Biasca – Stafa 

120 in stage 5, Tour de Suisse, Stafa – Serfaus (Aut)

85 in stage 6, Tour de Suisse, Oberriet – Bad Zurzach

105 in stage 7, Tour de Suisse, Bad Zurzach – Vallorbe 

122 in stage 8, Tour de Suisse, Le Sentier – Crans-Montana

116 in stage 9, Tour de Suisse, Bern – Bern, I.T.T.

124 in General Classification, Tour de Suisse

19 in stage 3, Tour of Austria 

19 in General Classification, Tour of Austria

128 in stage 1, Tour de Pologne, Warzawa – Warzawa 

70 in stage 2, Tour de Pologne, Serock – Bialystok

52 in stage 3, Tour de Pologne, Bielsk Podlaski – Lublin

68 in stage 4, Tour de Pologne, Naleczow – Rzeszow

87 in stage 5, Tour de Pologne, Strzyzow – Krynica Zdroj

58 in stage 6, Tour de Pologne, Kroscienko – Zakopane 

82 in stage 7, Tour de Pologne, Rabka Zdroj – Krakow 

60 in General Classification, Tour de Pologne

79 in Tre Valli Varesine 

76 in Coppa Bernocchi 

30 in Giro della Romagna 

79 in GP de Wallonie 

64 in Kampioenschap van Vlaanderen – Koolskamp

70 in GP d’Isbergues -  Pas de Calais 

106 in Omloop van het Houtland – Lichtervelde

33 in GP Beghelli 

68 in Giro del Piemonte 

93 in Giro di Lombardia 

 

Winner in stage 1, Settimana Ciclistica Lombarda, Brignano, T.T.T. (Alexander Khatuntsev, Vasil Kiryienka, Alberto Loddo, Walter Fernando Pedraza Morales, Ivan Rovny, Evgen Sobal)

7 in General Classification , Settimana Ciclistica Lombarda

8 in stage 1, Giro d’Italia, T.T.T. , Palermo

70 in stage 2, Giro d’Italia, Cefalu – Agrigento

171 in stage 3, Giro d’Italia, Catania – Milazzo

68 in stage 4, Giro d’Italia, Pizzo Calabro – Catanzaro-Lungomare

116 in stage 5, Giro d’Italia, Belvedere Marittimo – Contursi Terme

125 in stage 6, Giro d’Italia, Potenza – Peschici 

65 in stage 7, Giro d’Italia, Vasto – Pescocostanzo

153 in stage 8, Giro d’Italia, Rivisondoli – Tivoli

61 in stage 9, Giro d’Italia, San Vincenzo

108 in stage 10, Giro d’Italia, Pesaro – Urbino, I.T.T.

129 in stage 11, Giro d’Italia, Urbania – Cesena 

149 in stage 12, Giro d’Italia, Forli – Carpi

136 in stage 13, Giro d’Italia, Modena – Cittadella 

130 in stage 14, Giro d’Italia, Verona – Val di Fiemme/Alpe di Pampeago

135 in stage 15, Giro d’Italia, Arabba – Passo Fedaia/Marmolada

126 in stage 16, Giro d’Italia, San Vigilio di Marebbe – Plan de Corones, I.T.T.

123 in stage 17, Giro d’Italia, Sondrio – Locarno 

105 in stage 18, Giro d’Italia, Mendrisio – Varese 

71 in stage 19, Giro d’Italia, Legnano – Presolana/Monte Pora 

79 in stage 20, Giro d’Italia, Rovetta – Tirano 

86 in stage 21, Giro d’Italia, Cesano Maderno – Milano, I.T.T.

110 in General Classification, Giro d’Italia

3 in stage 1b, Settimana Coppi e Bartali, T.T.T., Misano Adriatico 

38 in General Classification, Settimana Coppi e Bartali

Bronze in National Championship, Road Elite, Russia

96 in General Classification, Tour of Qatar

39 in General Classification, Tour de Langkawi

84 in Clasica de Almeria 

95 in Fleche Wallonne 

58 in Circuito de Getxo – Memorial Ricardo Otxoa 

47 in Urkiola Igoera – Subida Urkiola 

45 in General Classification, Vuelta a Burgos 

14 in stage 4, Tour of Ireland, Limerick – Dingle

17 in General Classification, Tour of Ireland

55 in Coppa Placci 

46 in Giro della Romagne 

16 in Paris – Bruxelles

72 in GP de Fourmies 

64 in Memorial Viviana Monservisi 

35 in GP Industria & Commercio di Prato 

11 in Giro del Lazio 

15 in Coppa Sabatini 

47 in Giro dell’Emillia

29 in GP Beghelli

62 in Giro del Piemonte 

30 in Giro di Lombardia   

Winner in Manchester, Points race, Track World Cup

Bronze in Manchester, Madison (+Nikolay Trusov), World Cup

The second place in ProTour Ploegentijdrit

16 in stage 6, Tour de Langkawi, Kuala Terengganu – Cukai

20 in stage 9, Tour de Langkawi, Putrajaya – Seremban

14 in stage 10, Tour de Langkawi, Kuala Lumpur Criterium

13 in General Classification, Tour de Langkawi

45 in General Classification, Circuit de Lorraine

43 in General Classification, Ster Elektrotoer

17 in stage 7, Österreich Rundfahrt – Wiesbauer Tour, Podersdorf  am See, I.T.T.

38 in General Classification, Österreich Rundfahrt – Wiesbauer Tour

13 in GP Citta di Camaiore

7 in Tre Valli Veresine

5 in Trofeo Matteotti

7 in Giro del Lazio

8 in National Championships Russia, Road Race

38 in Trofeo Melinda

40 in Giro del Veneto

 

Winner in Los Angeles, Team Pursuit (Ivan Rovny, Alexander Serov, Nikolay Trusov)

3 in stage 4, Vuelta Ciclista a Navarra, Santesteban

3 in stage 5, Vuelta Ciclista a Navarra, Huarte

16 in General Classification, Vuelta Ciclista a Navarra

3 in stage 1, Circuito Montanes, El Astillero

3 in stage 3, Circuito Montanes, Maliaco

4 in stage 6, Circuito Montanes, Santo-Toribio

14 in General Classification, Circuito Montanes

4 in stage 3, Volta a Lleida, Vielha-Les

13 in General Classification, Volta a Lleida

13 in General Classification,  Cinturon a Mallorca

12 in General Classification, Tour de Bretagne 

15 in General Classification,. Five rings of Moscow 

27 in GP Citta di Camaiore 

 

Bronze in Moscow, team Pursuit, Track World Cup

The second place in Moscow,  tam Pursuit, Track World Cup

8 in General Classification,  Vuelta a Extremadura 

The second place in Athens Open Balkan Championship, Track, Team Pursuit, Elite/Under23 

Winner  in Athens Open Balkan Championship, Track, Points Race, Elite/Under23

 Winner  in Athens Open Balkan Championship, Track, Pursuit, Elite/Under23

3 in stage 2, Vuelta a Castilla y Leon, T.T.T.  (+ Eskov Nikita, Brutt Pavel, Ignatiev Mikhail, Serov Alexander)

15 in General Classification,  GP CTT Correios de Portugal

12 in Clasica de Almeria

 

winner in Moscow, Track World Cup, Team Pursuit (Alexey Markov, Alexander Serov, Nikita Eskov)

29 in Trofeo Manacor – Porto Cristo 

28 in  General Classification, Volta ao Algarve 

17 in General Classification, GP Mosqueteiros

67 in General Classification,  Volta a Catalunya

29 in General Classification,  GP CTT Correios de Portugal

Winner in stage 5, Volta Ciclista Provincia Tarragona 

4 in General Classification, Ster Elektrotoer

 

winner in Moscow, Track World Cup, Team Pursuit (Alexey Markov, Alexander Serov, Denis Smyslov)

30 in Trofeo Alcudia 

85 in General Classification, Volta a Catalunya

5 in National Championships Russia, Road Race 

9 in  National Championships Russia, I.T.T. 

8 in stage 1, Volta ao Alentejo

winner in 3 stage, Tour de Normandie

17 in General Classification, Tour de Normandie 

15 in  National Championships Russia, I.T.T.

20 in National Championships Russia, Road Race

24 in General Classification, Tour de Pologne 

30 in Memorial Galera – Ciudad de Armilla  

8 in stage 1, Volta ao Alentejo

winner in 3 stage, Tour de Normandie

17 in General Classification, Tour de Normandie 

15 in  National Championships Russia, I.T.T.

20 in National Championships Russia, Road Race

24 in General Classification, Tour de Pologne 

30 in Memorial Galera – Ciudad de Armilla  

4 in stage 4, Tour of Tasmania

4 in General Classification, Tour of Tasmania

Winner World Championchips, Track , Points Race, Juniors